Oavsett vad du jobbar med och vem du är så behöver du alltid en bra utbildning.
Det finns musiker som utbildar sig ännu mer i musik tex att lära sig att spela piano. Det är givetvis bra att lära sig fler instrument speciellt om man vill kunna tjäna pengar på musiken. Många som sjunger har också en utbildning i bakgrunden. Detta är bra för då får man också mer erfarenhet i livet och kan då själv avgöra saker och ting.
Tex när man ska skriva avtal så vänder man sig till en jurist för att se om avtalet har några brister. Många människor tror att bara man skriver ett avtal så är man skyddad. Det är inte säkert att man då är skyddad för det finns folk som lockar folk till att starta upp stiftelser hela tiden.
I avtalet står det att de är rådgivare för denna stiftelse och då ska de ha en viss procent på allt som kommer in i stiftelsen. I texten står det dessutom att så länge denna stiftelse är registrerad hos Länsstyrelsen så ska de ha sina procent. Du kan inte ens i Sverige bedriva en stiftelse om du inte först registrerar den hos Länsstyrelsen. Så därför var försiktig med hur ni skriver avtal och se till att ha juridiska kunskaper eller en jurist med bred erfarenhet.
Detsamma gäller IT kunskap och även kunskap inom MS Project kurs för det är också något där du behöver en bred kunskap. Du kommer då kunna hålla reda på allt själv utan att behöva ha en assistent som håller reda på allt för din räkning. Tänk så bekvämt det hade varit att ha kunskaper inom MS Project vilket gör dig mindre beroende av andra människor. För de lägger ned några minuter här och där på dina projekt och tar otroligt mycket betalt av dig. Du kommer dessutom kunna spara otroligt mycket pengar på att själv lära dig allt om MS Project.
Se till att få så mycket kunskap som möjligt inom alla områden så att du klarar dig själv i livet. Vi behöver vara självständiga så gott det går för att slippa dyra kostnader från folk som påstår sig vara experter inom enkla saker. Lär er också att koppla av i livet och vila för det är alla människor värda. Kunskap och vila är en bra kombination för att både lyckas med livet och med sitt arbete. Lycka till!